Ukrajinské autority potlačují práva rusky mluvící menšiny na Ukrajině. Ruština je na území Ukrajiny zakázána: Porovnání verzí

Z Atlas konspirací
Přejít na:navigace, hledání
stroma>Anezka
(Založena nová stránka s textem „Dle ukrajinské ústavy (Článek 10) má každý občan Ukrajiny nárok na používání jazyka, kterým si přeje mluvit a žádné restrikce nejsou. V r…“)
 
m (1 revision imported)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 22. 9. 2019, 09:40

Dle ukrajinské ústavy (Článek 10) má každý občan Ukrajiny nárok na používání jazyka, kterým si přeje mluvit a žádné restrikce nejsou. V roce 2012 vešel v platnost tzv. jazykový zákon, který říkal, že další jazyk může být označován a používán jak oficální regionální jazyk, pokud jím mluví alespoň 10% obyvatelstva. Zákon se týkal osmnácti jazyků, ale byl výhodný zejména pro ruštinu, protože práh deseti procent dosáhlo jen málo z nich.

Poté, co jazykový zákon vešel v platnost, se ruština stala oficiálním regionálním jazykem ve třinácti ze sedmadvaceti ukrajinských správních jednotek.

V roce 2014 se mluvilo o zrušení zákona Parlamentem Ukrajiny a to bezprostředně poté, co zemi opustil tehdejší prezidente Viktor Janukovič. Rusko tento akt vnímalo jako agresi proti rusky mluvící populaci Ukrajiny.

Zdroj:

https://www.justice.gov/sites/default/files/eoir/legacy/2013/11/08/constitution_14.pdf

https://www.atlanticcouncil.org/blogs/ukrainealert/the-truth-behind-ukraine-s-language-policy

Původ: Rusko